Bezdech dębica

Powody i skutki bezdechu sennego

Mnóstwo osób cierpi na rozmaitego typu zaburzenia ze snem. W zdecydowanej większości przypadków dotyczą one zasypiania. Niemniej jednak to, co dzieje się z układem w czasie snu jest także niesłychanie kluczowe przy szukaniu przyczyn zakłóceń snu. 
Postęp snu jest mocno zakłócony w przypadku choroby zwanej bezdechem sennym. Bezdech senny nie jest schorzeniem, które zostało jeszcze dobrze poznane. Zdecydowana większa część osób, którzy cierpią na bezdech nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Jest to o tyle niebezpieczne, że bezdech w skrajnych przypadkach może doprowadzić do poważnych skomplikowań, włączając w to nagły zgon. 
Bezdech senny jest przede wszystkim skutkiem zwiotczenia mięśni języka a przy tym gardła. Na co dzień zwiotczenie to jest niezauważalne, ale w nocy, w trakcie przyjęcia pozycji leżącej do snu a także przy sukcesywnym rozluźnieniu mięśni w całym ciele jakie pojawia się podczas usypiania, zwiotczałe mięśnie języka a przy tym gardła naturalnie się zapadają. Sprawia to, że transfer powietrza do płuc jest mocno ograniczony, czy też ustaje całkowicie. Osoba śpiąca zaczyna się dusić, stężenie tlenu we krwi nadzwyczaj szybko spada, a rośnie zawartość dwutlenku węgla. W efekcie dochodzi do gwałtownego i bardzo nieprzyjemnego wybudzenia. W trakcie jednej nocy taka okoliczność może powtórzyć się niejednokrotnie.
Niesłychanie często osoby nawet nie pamiętają, że się obudziły, jednakże osoby chore na bezdech senny w większości wypadków skarżą się też na koszmary nocne, które są z pewnością rezultatem przelotnego niedotlenienia. Ta częściowa amnezja sprawia jednak, że bezdech jest nadzwyczaj ciężki do zdiagnozowania. W wielu przypadkach lepszą oznaką tego, że pojawia się problem jest niesłychanie głośne chrapanie, na które cierpi bardzo dużo ludzi zmagających się z bezdechem. Nagłe przerwy w chrapaniu, jakie występują podczas wybuchu bezdechu, w wielu przypadkach alarmują małżonka śpiącego wspólnie z chorym, co zezwala dostrzec, że dzieje się coś nieprawidłowego. 
Z nieznanych do końca powodów, na bezdech senny choruje dwa razy więcej mężczyzn aniżeli kobiet. Bardzo często są to również osoby cierpiące na sporą nadwagę lub też osoby śpiące na wznak. Alkohol i niektóre środki nasenne również mogą znacznie przyczynić się do nasilenia zwiastunów bezdechu
Bezdech senny jest tak groźny z powodu niedotlenienia, które wywołuje. Może owocować przeróżnego typu naruszenia w ciele, nadwątla też serce, w związku z tym z powodu bezdechu sennego mogą się pojawić choroby układu krwionośnego takie jak arytmia, nadciśnienie, a nawet może dojść do zawału. 
By orzec nieprawidłowości anatomiczne, które budzą bezdech, należy przeprowadzić badanie endoskopowe. Kuracja przebiega w zależności od tego co ujawni to badanie. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że przy odpowiedniej diagnozie dodatkowo szybkiej interwencji, bezdech senny to schorzenie z którym każdy można sobie dać rdę.