Ryż preparowany lubin

Ryż preparowany

Od najmłodszych lat towarzyszy nam ryż preparowany. Inna jego nazwa to ryż dmuchany lub parboiled i powstaje w procesie poddania białego ryżu działaniu pary wodnej w otoczeniu o niesłychanie wysokiej temperaturze. Jeszcze wiele lat temu była to szalenie popularna przekąska zwłaszcza ze względu na swoją niską cenę. Dzisiaj zaś częściej możemy spotkać ryż preparowany w formie wafli ryżowych, które są doskonałym wymiennikiem pieczywa. 
Zarówno pociechy jak i dorośli kochają jeść ryż preparowany głównie na imprezach domowych albo przy okazji seansów filmowych. Czy jest coś, co wciąga bardziej od pojadania rozkosznego i nietuczącego ryżu preparowanego? 
W 2012 roku świat obiegła wiadomość, że naukowcy udoskonalili w dużej mierze proces preparowania ziaren ryżu, dzięki czemu udało się zdobyć stanowczo bardziej odżywczą jego formę. Nowa odmiana ryżu preparowanego jest trzy razy bardziej sowita w białko a także zawiera o wiele więcej właściwych dla organizmu związków. Według zrelacjonowanych badań nowy ryż preparowany mieści mniej więcej trzy razy więcej białka i aż osiem razy więcej zdrowego błonnika. Na domiar tego w jego składzie znajdziemy również wapno, żelazo, cynk i inne mikroelementy, których brakuje w typowym ryżu. Taki nowo odkryty ryż preparowany stał się klasycznym bonusem do płatków śniadaniowych, zdrowych przekąsek i batoników. Dzięki swoim zdrowym cechom ryż ten mógłby być także doskonałą przekąską sprzedawaną w sklepikach szkolnych. Jego pozytywy smakowe w dalszym ciągu zostały bez zmian, natomiast o wielo lepiej wpływa na organizm młodych ludzi.
Od wielu lat w naszej kuchni możemy spotkać potrawy, w których zużywany jest ryż preparowany. Jedną z na ogół napotykanych są słodkie przekąski w formie tzw. szyszek. Ten rozkoszny smakołyk ma swoich wielbicieli na całym świecie, a produkowany jest w większości wypadków w okresie przedświątecznym. Jako że z wyglądu przypomina szyszkę ma podwójne zastosowanie- jest smaczną a także odżywczą przekąską, a jeżeli przytwierdzimy do niej drobny zaczep, możemy bez kłopotu przystroić w takie szyszki naszą choinkę.
Aby samemu przygotować szyszki z ryżu preparowanego potrzebujemy oprócz samego ryżu jeszcze masło i masę krówkową albo kajmak. Samo przyrządzenie jest dziecinnie proste i bez wątpienia poradzi z nim sobie nawet laik. Kiedy w rondelku rozpuścimy już masło, dorzucamy masę krówkową lub kajmak, a w następnej kolejności podgrzewamy na niedużym ogniu wolno mieszając. Po pozyskaniu jednolitej spoistości wsypujemy ryż preparowany i dalej wolno mieszamy najlepiej drewnianą łyżką. Zestawiamy z kuchenki a gdy masa lekko się ostudzi formujemy szyszki. Ta łatwa w przygotowaniu przekąska ubogaci każde spotkanie z przyjaciółmi.